mieszkaj
świadomie
zamknij menu
15 sierpnia 2020

KWITNĄCO, PACHNĄCO, ZACHWYCAJĄCO – ZIELEŃ NA JA_SIELSKIEJ

Zaprojektowana na Osiedlu Ja_Sielska zieleń ma nie tylko zachwycać, ale i wspierać różnorodność biologiczną i dawać wypoczynek wszystkim naszym zmysłom. Nasz Zespół długo pracował nad strefami wypoczynku oraz pięknem otoczenia.

Projekt opiera się na nowoczesnych nasadzeniach parterów zieleni, główne nasadzenia to: gatunki traw takich jak rozplenica japońska i trzcinnik ostrokwiatowy, oba bardzo ciekawe gatunki. Trzcinnik to wysoko rosnąca trawa która podkreśla podziały pomiędzy trenami wspólnymi a prywatnymi ogrodami, rozplenica natomiast potrafi pięknie zakwitnąć - jej kwiatostany i kłosy są bardzo duże i puszyste. - „Na szczególną uwagę zasługują również dwie kolejne strefy: jedna z hamakami z ukłonem w kierunku "bliżej natury", ponieważ mamy tam wysianą łąkę kwietną, bardzo dziś popularną i przyciągającą liczne pożyteczne owady, oraz strefę przy stoliku do gry w szachy i chińczyka, tam czeka na nas niespodzianka w postaci krzewów owocowych czyli porzeczek (białej, czerwonej i czarnej).” – mówi Piotr Musiał, project manager z firmy Pekabex Development.

Na koniec warto wspomnieć o drzewach, w obszarze naszej inwestycji byliśmy zobligowani z urzędu do nasadzeń kompensacyjnych w zamian za usunięcie wcześniej rosnących tu drzew. W związku z powyższym pojawiły się na granicy działek drzewa z gatunku Tilia cordata L. czyli lipa drobnolistna, mam nadzieje że w okresie kwitnienia będą pięknie pachniały.

Założenie zieleni urządzonej na Osiedlu Ja_Sielska opiera się na układzie wewnętrznej komunikacji pieszej Osiedla i stanowi jego dopełnienie, w zakresie zagospodarowania terenu.

Trawy ozdobne w nasadzeniach na Osiedlu Ja_Sielska pochodzą ze Szkółki Traw Henschke, mieszczącej się w Sycynie w gminie Oborniki. Jak mówią nasi ogrodnicy: - „Zastosowanie trzcinnika i rosplenicy w kompozycji po pierwsze będzie bardzo efektowne a po drugie niemal bezobsługowe”.

Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis x acutiflora) 'Karl Foerster' jest mrozoodporny. Wczesną wiosną rozpoczyna wegetację. Najpierw rozwija ciemnozielone liście a następnie w czerwcu obficie kwitnie. Wiechy są fioletowe, umieszczone na wysokich źdźbłach sięgają do 140-160 cm wysokości. Rośliny tworzą wtedy wyraźny kolumnowy pokrój. Od lipca wiechy stają się żółto -brązowe wprowadzając jesienne barwy w czasie lata. Pozostają dekoracyjne aż do zimy. Po kwitnieniu, od sierpnia bujnie rosną liście, dorastają do 50-70 cm wysokości. Dobrze radzi sobie w pełnym słońcu i lekkim cieniu.

Uzupełnieniem dla trzcinnika jest rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) 'Hameln'. Jest również trawą kępiastą ale z cieplejszego klimatu, dlatego wegetację rozpoczyna późną wiosną, w drugiej połowie kwietnia. Najpierw tworzy liście, zebrane w gęste kępy do 40-60 cm wysokości. Kwitnienie rozpoczyna pod koniec lipca i na początku sierpnia, a więc doskonale uzupełnia się z trzcinnikiem. Kwiatostany biało-zielone mają kształt szczotek do butelek, umieszczone są na długich źdźbłach. Jest ich bardzo dużo. W pełni kwitnienia rośliny mają niemal półkulisty pokrój i osiągają 80-100cm wysokości. Kwitnienie trwa do jesieni i jest bardzo ozdobne, zwłaszcza jeśli zastosuje się ją w większej ilości. Rozplenica lubi pełne nasłonecznienie i wymaga nawadniania kroplowego zwłaszcza w czasie okresów suszy. Niedobór wody objawia się żółknięciem liści i słabym kwitnieniem. Jest wystarczająco mrozoodporna.

Naszym Mieszkańcom życzymy przyjemnego wypoczynku w pięknym, zielonym otoczeniu!

Ładowanie: